Zaznacz stronę

Ekogroszek Chwałowice

Pochodzenie

Ekogroszek Chwałowice, powstał w procesie mechanicznej obróbki węgla z PGG S.A. wydobywanego w Kopalni Węgla Kamiennego w Chwałowicach. Obróbka węgla w celu uzyskania groszku o wielkości 5-25 mm, polega na kruszeniu paliwa i przesiewaniu oraz płukaniu, aby wszystkie jego ziarna spełniały wymogi narzucone dla ekogroszku. Polskie pochodzenie węgla jest dla większości użytkowników ogromnym plusem, ponieważ właśnie polski węgiel jest najbardziej wydajnym paliwem, które od wielu lat ociepla nasze domy.

Parametry

Ekogroszek Chwałowice podobnie jak inne produkty z tego rodzaju ma powtarzalną frakcję 5-25 mm, o czym zresztą już wspomniano. Taka frakcja pozwala na wykorzystanie go w nowoczesnych, ekologicznych kotłach IV i V generacji. Jednak nie tylko wielkość uziarnienia decyduje o ekologicznych właściwościach węgla, ale także zawartość siarki i popiołu, kaloryczność oraz podatność węgla na tworzenie spieków. Siarka w opale oznacza, ile substancji smolistych powstanie w wyniku spalania w kotle. Zatem oczywiście, im niższa zawartość siarki, tym lepiej. Według wytycznych, w ekogroszku nie powinno jej być więcej niż 1%. W przypadku Ekogroszku Chwałowice zawartość siarki wynosi od 0,4% do 0,9%. Z kolei im mniej popiołu, tym wydajniejszy jest opał i rzadziej trzeba czyścić popielnik, a niejednokrotnie nawet całą kotłownię.

W tym przypadku zawartość dla ekogroszku Chwałowice wynosi 4-9%, zatem nie przekracza 10%, dzięki czemu ponownie mieści się w wytycznych. Bardzo istotnym dla użytkowników parametrem węgla jest kaloryczność, czyli wartość opałowa. Podpowiada ona, ile ciepła uzyskamy w wyniku spalania ekogroszku, mierzona w MJ na kg. Producent ekogroszku Chwałowice informuje, że jego kaloryczność wynosi 26-27 MJ/kg. Jest to całkiem niezły wynik, biorąc pod uwagę, że minimalna wartość dla ekogroszku to 24 MJ/kg. Ostatnim, z podanych na stronie www.wegiel24.info parametrem dla ekogroszku Chwałowice jest spiekalność, która wynosi od 1 do 10 RI. Podobnie jak w przypadku zawartości siarki i popiołu, im niższa spiekalność, tym lepiej, nie powstają wtedy kłopotliwe spieki, przez które opał traci na wydajności.

Opinie

Ekogroszek Chwałowice cieszy się pozytywnymi opiniami użytkowników, którzy zachwalają jego wydajność i niską cenę, w stosunku do jakości.

Cena

Nasz workowany ekogroszek to doskonały wybór dla tych, którzy poszukują konkurencyjnej ceny i wygody w użytkowaniu. Dzięki praktycznym opakowaniom, możesz bez trudu przechowywać i transportować opał, jednocześnie ciesząc się wysoką jakością spalania.